Druk cyfrowy to jedna z popularniejszych technik druku, jakie znaleźć możemy w drukarniach. Mówiąc w skrócie, jest to metoda druku wykonywana przy pomocy elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Istnieje zatem dowolność w wykonywaniu różnorodnych projektów. Projekty do druku możemy dostarczyć do maszyny na dowolnym nośniku cyfrowym. Co więcej, druk cyfrowy nie wymaga żadnych form drukarskich czy też pośrednich nośników. Pozwala to realizować druk etykiet szybko i tanio.

Cały proces realizowania tego rodzaju nadruków przypomina druk laserowy. Jednak jest on znacznie lepszej jakości i wykonywany znacznie szybciej. Do podstawowych zalet tej technologii druku należy między innymi możliwość realizacji zadań takich jak drukowanie ulotek w sposób ekspresowy, od ręki. Druk cyfrowy nie wymaga jak dla przykładu druk offsetowy, żadnych specjalnie wykonywanych matryc.

Zalety druku cyfrowego:

  • krótka faza przygotowawcza – wydruki można przygotować od ręki, nie ma znaczących przestojów między przygotowanie dwóch różnych wydruków
  • bardzo wysoka precyzja – laser wykorzystywany do nanoszenia obrazu na fotoreceptor odznacza się bardzo wysoką dokładnością, co przekłada się na wysoką rozdzielczość finalnego produktu.
  • krótki czas druku
  • możliwość spersonalizowania wydruku, np. wydrukowanie indywidualnych zaproszeń na ślub
  • elastyczność – tuż przed wydrukiem w pliku cyfrowym można dokonać zmian.

Wykonane tą metodą wydruki pozwalają na natychmiastową dalszą obróbkę. Ponadto mogą być realizowane w atrakcyjnych cenach nawet przy bardzo niskich nakładach. Można wykorzystać druk cyfrowy do projektów o różnych podłożach i gramaturach. W dodatku ta technologia pozwala skorzystać z personalizacji – zamieszczania na wydrukach zmiennych danych. Jakość wydruków cyfrowych jest obecnie coraz lepsza, na miarę druku offsetowego. W pracach introligatorskich wręcz trudno odróżnić rodzaj wykorzystanego druku.